top of page

Munkajog, munkavállalási vízum

Munkavállalási vízumok

Amennyiben munkavállalási céllal érkezel Angliába 2021. január 1. után, munkavállalási vízumra lesz szükséged. Képzettség szerint többféle típusú vízum közül lehet válogatni:

1. Skilled worker visa

Ez a vízum a korábbi általános munkavállalási vízumot (Tier2 visa) váltja fel 2021-től, melynek birtokában az állam által támogatott munkakörökben, szakmákban tudsz elhelyezkedni a bevándorlási hivatal (Home Office) által jóváhagyott munkáltatóknál. A vízum feltétele többek között, hogy rendelkezz a leendő munkáltatód által kiadott támogatói igazolással. A vízumkérelem benyújtásakor jóváhagyott, visszaigazolt állásajánlatot kell felmutatni. Csak olyan állást választhatsz, ami megfelel az elvárt bérkövetelményeknek, részletek itt: https://www.gov.uk/skilled-worker-visa/your-job

Munkakereséshez használhatod a jól ismert online álláskereső portálokat pl. Indeed, CV-Library, Zoe et Adzuna , stb., használva a "visa sponsorship" szót a kereséshez, vagy keresgélhetsz a tier2jobs.co.uk oldalon is. 

Az angol nyelvet ismerened kell: beszéd, írás, olvasás, nyelvértés elengedhetetlen. A nyelvtudás elvárt szintje a csatolt táblázatban a B1 szint: https://www.coe.int/en/web/common-european-framework-reference-languages/table-1-cefr-3.3-common-reference-levels-global-scale

A nyelvtudást igazolni kell, SELT teszt megírásával, vagy az angol iskolarendszerben szerzett GCSE vagy A level vizsgával.

SELT teszthelyeket itt találhatod: https://www.gov.uk/guidance/prove-your-english-language-abilities-with-a-secure-english-language-test-selt

Ha külföldön, angol nyelvű képzés keretében szereztél diplomát, azt is elfogadják angol nyelvtudás igazolásaként, miután az erre szakosodott szerv, a NARIC (National Recognition Information Centre) elimerte azt. https://www.naric.org.uk/Qualifications/VAN/Default.aspx

 

A vízum költségei:

  • kedvezményes jelentkezési díj Magyarországról érkezőknek egységesen £55 (ha hiányszakmába érkezel, további kedvezményt kaphatsz)

  • egészségügyi pótdíj fizetése évente £624

  • ha a munkáltató nem tudja biztosítani a megélhetési költségeket, akkor igazolnod kell, hogy a fentieken túl rendelkezésedre áll egy induló összeg a kezdéshez, kb. £1,270 

Tehát pl. egy 2 évre szóló vízum költsége magyar állampolgárnak: £55+£1248 = £1303, plusz igazolni kell az £1,270 induló összeg rendelkezésre állását. Ez összesen kicsivel több, mint 1 millió Forint.

Eltartottként csatlakozhat a vízumot kérelmezőhöz a házastársa, partnere, gyermeke(i). Ebben az esetben magasabb pénzösszeg rendelkezésre állását kell igazolni a bankszámlán. Például a partner és 1 gyermek csatlakozása esetén plusz £600 –ot kell igazolni az £1,270 összegen túl.

Az állam által támogatott hiányszakmák listáját itt találod: 

https://www.gov.uk/guidance/immigration-rules/immigration-rules-appendix-shortage-occupation-list

A kérelemhez kellenek az alábbi iratok, igazolások:

  • a munkáltatótól kapott szponzori referenciaszám igazolása

  • angol nyelvtudás igazolása

  • útlevél

  • munkakör megnevezése és munkabér

  • munkakör foglalkozási kódja

  • munkáltató neve és a szponzori engedély száma

Kellhetnek még az alábbiak, angol nyelven:

  • bankszámla kivonat

  • igazolás a családi viszonyokról (partner, házastárs és gyermek(ek))

  • erkölcsi bizonyítvány bizonyos munkakörök esetén

  • NARIC által elismert bizonyítványok

 

Ha munkáltatót vagy munkakört váltasz, előtte frissíteni kell a vízumot.

Lehetőség van a vízum meghosszabbítására is.

5 év eltöltött és ledolgozott idő után állandó tartózkodásra jogosító engedély kérhető.

Minden további részlet itt olvasható: https://www.gov.uk/skilled-worker-visa

Vízum igénylése: https://www.gov.uk/skilled-worker-visa/apply-from-outside-the-uk

 

2. Health and Care Worker visa​

Az egészségügyben és a szociális ápolói ágazatban dolgozók olcsóbban kaphatják a vízumot, tekintettel arra, hogy nekik nem kell az egészségügyi pótdíjat megfizetni. Csak az £55 jelentkezési díjat kell fizetni és igazolni kell az induló tőke rendelkezésre állását.

5 év eltöltött és ledolgozott idő után állandó tartózkodásra jogosító engedély kérhető.

https://www.gov.uk/health-care-worker-visa

3. Intra-company visa

Cégen belüli kiküldetés esetén

https://www.gov.uk/intracompany-transfer-worker-visa

4. Minister of Religion visa (T2)

Vallási közösségben végzett munkához

https://www.gov.uk/minister-of-religion-visa

 

5. Sportsperson visa (T2)

Élsportolók és edzők munkavállalásához

https://www.gov.uk/sportsperson-visa

 

További vízumtípusok is léteznek a fentieken túl pl. 1-2 év időtartamra kiadott vízumok művészet, szórakoztatóipar, sport területén, önkéntes munkához, gyakornoki programok igénybevételéhez.

Ha kezdő vállalkozó vagy és üzleti ötletedet szeretnéd megvalósítani, 2 évre kaphatsz Start-up vízumot. Ha tőkével rendelkező sikeres vállakozó vagy és innovatív vállalkozást szeretnél létrehozni, Innovator vízumot kérhetsz 3 évre.

Investor vízumot kérhetsz, ha legalább 2 millió angol fontot be tudsz fektetni a UK-ben. 

Global Talent vízumot kaphatsz, ha tehetséges vagy valamely tudományterületen, kutatásban, művészetekben, kultúrában vagy a digitális technológiában.

Munkajogi összefoglaló

 

Angliában 3 féle munkaviszonyt különböztetünk meg: vállalhatunk munkát alkalmazottként (employee), dolgozhatunk ügynökség által (worker) vagy végezhetjük a munkát egyéni vállalkozóként (self-employed).

A munkaadó és a munkavállaló között munkaszerződés köttetik, mely rögzíti mindkét fél jogait és kötelezettségeit: a munkavállaló köteles a munkáltató irányítása szerint munkát végezni, a munkáltató köteles a munkavállalót foglalkoztatni és munkabért fizetni. A szerződés nem biztosíthat kevesebb jogot, mint ami a törnényben elő van írva.

A szerződés nem minden esetben jelenik meg írásos formában, de kérésre a munkáltatónak ki kell adnia a szerződést vagy írásbeli nyilatkozatot a szerződés legfőbb tartalmi elemeiről:

  • munkáltató cégadatai és a munkavállaló személyes adatai

  • munkaviszony létrejötte, munkába állás napja

  • munkavégzés helye

  • munkakör

  • munkabér

  • kifizetés gyakorisága (hetente, havonta)

  • munkaórák száma

  • fizetett szabadnapok, pihenőnapok száma

  • betegszabadság rendje

  • felmondási idő

  • kötelezettségszegési vétségek

  • a munkáltató által biztosított nyugdíjbiztosítási lehetőségek, ha van.

 

A munkajogi törvény értelmében a munkavállalónak joga van az alábbiakhoz:

  • a munkába állástól számított két hónapon belül írásbeli nyilatkozatot kapjon a foglalkoztatás feltételeiről

  • részletes fizetési kimutatáshoz (pay-slip)

  • legalább a nemzeti minimálbért megkapni

  • a fizetésből csak törvény szerinti levonások érvényesíthetők

  • fizetett szabadsághoz

  • szülési szabadsághoz

  • hetente legfeljebb 48 órát dolgozhat

  • napi pihenőidőhöz és heti pihenőnapokhoz

  • kompenzációt kapni elbocsátáskor

  • tisztességes elbocsátáshoz.

 

Mit tehetsz, ha jogsérelem ért a munkahelyen, jogtalanul, tisztességtelenül elbocsátottak, hátrányos megkülönböztetésben volt részed, nem megfelelően fizettek ki...stb? Részletek itt: https://www.citizensadvice.org.uk/work/problems-at-work/employment-tribunals-from-29-july-2013/employment-tribunals-valuing-a-claim/employment-tribunals-valuing-a-claim-where-to-start/

Ha problémáid adódnak a munkabér számfejtéssel, kifizetéssel, itt találhatsz tanácsokat a probléma megoldására: https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/pay/problems-getting-paid/

 

Ezekre kell figyelni, amikor befejezed a munkaviszonyt a munkahelyen és megkapod az utolsó fizetést: https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/pay/getting-paid-when-you-leave-a-job/

Amikor befejezed a munkát, a munkáltatótól egy kitöltött P45 form-ot kell kapnod az adóévben általad befizetett adóról. A form-ra szükséged lesz az új munkahelyen vagy a munkanélküli ellátás kérelmezésénél.

Részletes munkajogi összefoglaló: https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/

Minimálbér, fizetett szabadság, táppénz, szülési szabadság, rugalmas munkavégzés

A munkaadó köteles biztosítani a munkavállaló számára legalább a nemzeti minimálbér (NMW) kifizetését, melynek értéke életkor függő. A nemzeti megélhetési bér (NLW) egy magasabb érték és azoknak a munkavállalóknak jár, akik 25 év felettiek, értéke £ 8.72 GBP (2021. áprilistól £ 8.91 GBP és a korhatár 23 évre módosul). A munkaadókat megbüntethetik, ha nem tartják be az NMW és az NLW szabályait. 

Ezen kalkulátor segítségével leellenőrizheted, hogy a munkabéredet a kötelező minimálbér rátának megfelelően számolták-e ki: https://www.gov.uk/am-i-getting-minimum-wage

Ha nem kaptad meg a törvényes minmálbért, akkor ezt jelezned kell a munkáltatónak, aki köteles a béredet felemelni és kifizetni, amivel tartozik. Ha segítségre van szükséged, kövesd az itt szereplő útmutatást: https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/pay/getting-paid-less-than-minimum-wage-or-living-wage/

 

Mennyi fizetett szabadságra vagy jogosult, itt találod: https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/holidays-and-holiday-pay1/check-if-youre-entitled-to-paid-holidays/

Aki betegség miatt négy vagy több egymást követő napon nem dolgozik, és a heti keresete meghaladja a 120 fontot (adózás előtt), jogosult a táppénzre (statutory sick pay). Emellett munkaszerződése alapján további juttatásokra is jogosult lehet. A táppénz igény esetén követni kell a munkáltató előírásait pl. időben közölni kell vele a betegséget.

A táppénz legfeljebb 28 hétig tarthat, egyéni vállalkozó nem jogosult rá.

A betegség első 3 napjára nem jár táppénz. Erre a három napra a munkavállaló csak akkor jogosult táppénzre, ha erre a munkaszerződése feljogosítja. Ezt követően minden napra meg kell kapnia a táppénz összegét, amikor normális körülmények között dolgozna, de betegség miatt távol marad.

Függetlenül attól, hogy mióta dolgozik, mennyi a fizetése és hány órában dolgozik, a munkavállalónak joga van akár 1 év időtartamra is szülési szabadságot (maternity leave) igénybe venni, kivéve az alkalmi munkásokat, nullaórás szerződéssel rendelkezőket és az ügynökségek által foglalkoztatottakat. Ezen időszak beleszámít a folyamatos munkaviszonyba és a munkavállaló kaphat anyasági fizetést is, ha jogosult rá https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/parental-rights/maternity-pay-what-youre-entitled-to/

Ha legalább 26 hete dolgozol egy helyen alkalmazottként (employee), akkor jogod van hozzá, hogy rugalmas munkavégzést kérelmezz pl. részmunkaidőben szeretnél dolgozni a teljes munkaidő helyett, otthonról szeretnél dolgozni stb. https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/flexible-working/flexible-working-what-is-it/

Az ügynökségek által foglalkoztatott dolgozók jogairól itt olvashatsz: https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/agency-workers/agency-workers-what-you-need-to-know/

 

bottom of page